היום: 23/2/2017
English יצירת קשר תרומות

> > 'חכמים בלב' - מקראת לימוד על סוגיות חברתית לכיתות ה'-ז'

'חכמים בלב' - מקראת לימוד על סוגיות חברתית לכיתות ה'-ז'

עודכן: 10/4/2014

 
בית מדרש 'אלול' מציע בזאת את סדרת מערכי השיעור - 'חכמים בלב'. סדרת מפגשים חינוכיים העוסקים בעניינים הנוגעים לחיי הקבוצה - בבית הספר, בקבוצת חברים, בתנועות הנוער, במשפחה, וכדומה.

איך מתווכחים בלי לפגוע אישית?
למה החרימו חכמים את רבי אליעזר?
איך "עבדו" על העולה החדש באיטליז?
מה קרה כשלא הזמינו את בר-קמצא למסיבה?
איך לבקש סליחה מ"האיש המכוער"?

כל המתוודעים לאגדות חז"ל מן התלמוד והמדרשים מופתעים למצוא בהם הדים למחשבותיהם ורגשותיהם. סיפורי החכמים ודיוניהם בבית המדרש מתגלים כרלוונטיים היום כמו אז. גם אם השתנו האופקים של התרבות והתודעה, והשתנו בדרמטיות תנאי החיים, השאלות האנושיות הבסיסיות נותרו בעינן: חופש ולחץ חברתי, צורות של דיאלוג מקדם או הרסני, עלבון ופגיעה בעת מחלוקת, שקר וכנות ביחסים בינאישיים, אלימות בשם הצדק, וכולי.

התוכנית מאפשרת עיסוק בסוגיות קבוצתיות באופן מובנה ומונחה, מתוך קריאה ודיון בסיפורי חז"ל והפעלות שונות המשולבות בלימוד.

כמו כן מטרת תכנית זו הינה לחבב על ילדים ונוער את הסיפורים והדמויות מתוך אוצר התלמוד, ולעודדם למצוא בהם עניין והשראה לשאלות ויחסים המעסיקים גם אותם.

בהתאמות קלות יכולים הסיפורים וההפעלות לשמש גם אנשים מבוגרים העוסקים בלימוד יהודי, בדינאמיקה של יחסים בין אישיים ובבניית שותפות שיח וחיים בקבוצה, ברגשות שונים בין חברים, ובשאלות מוסר ותיקון המידות.

קהל היעד: התכנית כתובה עבור ילדים בכיתות ה'-ז' בבתי הספר הממלכתיים והממלכתיים-דתיים. אולם כאמור אפשר להשתמש בה גם עבור גילאים יותר מבוגרים, תוך התאמות.

מטרות התוכנית:
1. לקיים בעזרת הסיפורים דיאלוג על נושאים חברתיים ורגשיים מחיי היומיום.
2. לחנך לערכים. לקיים פעילויות חברתיות ויצירתיות סביב שאלות הנוגעות לערכים אלה.
3. לחשוף את הלומדים למקורות היהודיים, המהווים את שורשיה של השפה העברית, לניביה ולמושגיה הבסיסיים ולהרגילם להאזין, לקרוא, לכתוב ולהשתמש בשפה זו.
4. ליצור בסיס תרבותי משותף לדתיים וחילוניים, אשר יאפשר שפה משותפת.

חומרי הלימוד הותאמו לקהל היעד, מתוך הנחה כי לכל קהל ניתן למצוא נושאים תלמודיים אקטואליים ואטרקטיביים. ההתאמה נעשית תוך שמירה על המרקם המקורי של הסיפור ועל ניבים מאפיינים.
הלימוד משלב טקסטים עתיקים ומודרניים – מ'ארון הספרים היהודי', מ'ארון הספרים הישראלי' ומ'מדפי התרבות העולמית'. ליקוט טקסטים ברמות קושי שונות ובסוגות ספרותיות עשירות מזמין את התלמידים לבוא אל הנושא הנבחר דרך 'פתחי כניסה' נוחים ומזמינים.

אנו מזמינים אתכם להשתמש במערכי שיעור אלו. נשמח לשמוע משוב בעקבות הפעילות.


לראש העמוד
הדפסת עמוד
שליחת קישור לחבר
בית מדרש אלול אלו ואלו © כל הזכויות שמורות
הקמת האתר: entry