פרטי התכנית לשנת הלימודים תש"פ יפורסמו בקרוב

מדרשירה: מעט המכיל את המרובה במדרש הקדום ובשירה העכשווית
בית המדרש המרכזי של אלול

חלק א': התמצית וההצתה
עיון פרשני-קיומי במדרש בראשית רבה.
מנחה: חיותה דויטש
ספרות האגדה היא אוצר בלום של סיפורים, דרמות ורעיונות. היא מופיעה לצד סוגיות הלכתיות בתוך התלמודים, אבל גם קיימת בתוך קבצים עתיקים שהשתמרו במהלך הדורות, טווה על חוט עולמות שלמים המלווים את הכתובים, או עומדים בנפרד מהם.
הלימוד שלנו השנה יעסוק באחד המדרשים הארץ ישראליים הקדומים המצויים בידנו, מדרש- בראשית רבה. המדרש מלווה את פרשיות ספר בראשית, ובדרכו מאיר פרשיות ודמויות, מתאר את חייהם ואת מאבקיהם, הפנימיים והחיצוניים. 
במהלך הלימוד נעקוב אחר חיי אבות האומה ואמותיה, כפי שהם מתוארים ומעוצבים במדרש, נדגיש היבטים ספרותיים ואנושיים, ניגע בהיבטים רעיוניים, ובצד הלימוד הקיומי, נכיר גם כלים מחקריים ופרשניים לעיון ולניתוח ספרות המדרש והאגדה.
כמקובל בבית המדרש האלולי- הלימוד יהיה בחברותות- מלווה בפתיחה ובסיום של המנחה. פתוח למחשבות ולרעיונות.

חלק ב': מניפת הטווס של השירה
לימוד פרשנות ויצירה דרך אוצר השירה.
מנחה: יונתן ברג

שירים מכילים בתוכם, כקפסולה, מרחבים עצומים של ידע ורגישות גבוהה לשאלות של מקום וזהות, חברה ופוליטיקה, מסורת ותרבות ועוד. התפתחות החברה והמקום משתקפים תדיר בהתפתחות השירה. 
השירה מלווה את הקיום העברי והיהודי ללא הפסקה ומהווה את אבן הלוז של קיום זה. החל משירת האזינו או שירת הים, דברי הנביאים, קורפוס עצום של שירה - מיתית - פוליטית - מיסטית. 
דרך המהלך הנפשי האינדיבידואלי של משורר התהילים ושירת היין והמלחמה של משוררי תור הזהב, ועד להתפרצות הפלאית של הספרות העברית החדשה, המעבר מישיבות מזרח אירופה לספרות האירופאית וחזרה, גיבוש הספרות כחוד החלוץ של התודעה העברית ופיתוח ספרות ענפה ובה ביטוי לאתוס הציוני ולשברו, לקיבוץ הגלויות, למאבקי המדינה ולמעבר לקיום פוסט-מודרני וגלובלי.

במסגרת מפגשי בית המדרש נשתמש בשירה ובספרות ככלי להבנה, פרשנות ומחשבה על הטקסט הקדום, נברר ונצעד בין השקפות וזוויות מבט המתגלמות בכותבים שונים, ומשם נצא למסע שיכלול גם תגובה יצירתית, אישית וקבוצתית, על נושאי הלימוד והטקסטים השונים שיופיעו בבית המדרש.
הספרות והשירה יאפשרו לנו מפגש הן עם שכבות העבר העולות מארון הספרים היהודי, אך גם מפגש עם נושאי ליבה בקיום האנושי, ולצד כך, עם היכולת לתאר מקום וזמן, מערכות יחסים ומערכות נפש. 
נקרא שירים רבים וקטעי ספרות, נהנה מהם, נבין אותם, וניתן להם להצית את להבת היצירה בתוכנו. 

אנו מזמינים אתכם, נשים וגברים, חילונים, מסורתיים, דתיים ואחרים, לומדים ותיקים וחדשים לחוויה של מפגש, של לימוד מקורות ישראל בחברותא, התנסות, יצירה והתחדשות של תרבותנו. מוזמנים להיות בעצמכם 'מגשימים', מורידי השפע של זמננו, ליצור חברה יהודית-ישראלית עשירה ברוחה, 'חברה לומדת' לאורך כל החיים, ניזונה מחכמת העבר, מתבוננת על עצמה ונותנת דעתה פנימה, לדרכי תיקון והתפתחות לעתיד.
הקבוצה מגוונת מאד והלימוד מתאים גם למי שלא מגיע מרקע של לימודי יהדות, וגם למי שכבר התנסה בלימוד במסגרות שונות ולכל המבקשים לקחת חלק בלימוד קבוצתי פתוח, יצירתי ומשמח לב.

על המנחים:

  חיותה דויטש.
  סופרת ועורכת.
  זוכת פרס ראש הממשלה ליוצרים לשנת 2018.
  ד"ר לתלמוד, מתמחה בספרות האגדה.

  יונתן ברג. יליד 81, משורר וסופר,
  גדל בהתנחלות פסגות ומתגורר כעת בירושלים,
  זוכה פרס עמיחי ופרס ראש הממשלה,
  פרסם שלושה ספרי שירה, רומן וממואר,
  רומן חדש שלו יראה אור בהוצאת 'עם עובד' בסוף 2018
  מרבה לעסוק בקשר שבין הטקסט הקדום, לספרות העברית החדשה, להשפעה של השירה על החברה,
ולאפשרויות השונות בכתיבה שירה ופרוזה.


בהנחיית: חיותה דויטש ויונתן ברג
מספר מפגשים: 28
יום: רביעי
שעה: מ- 9:00 עד- 15:15
תדירות: אחת לשבוע
תאריך התחלה: 10 לאוקטובר 2018
כתובת פעילות: בית אלול, רח' ש"י עגנון 22, סן סימון, ירושלים
מחיר: 2,500 ש"ח

לביצוע ההרשמה והתשלום כעת, לחצו כאן.
 

[טופס_מדרש]


לקבלת פרטים נוספים/הרשמה, נא השאירו פרטי התקשרות.
הטופס מנוסח בלשון זכר אך פונה לשני המינים.
לשאלות וסיוע טכני ניתן לפנות לבית מדרש אלול במייל elul@elul.org.il או בטלפון: 02-5619436
חובה למלא את כל המסומן ב-*

*      
*     /